Piparkoogitest

Kendra ROSEN

Praegusel jõuluajal käib paljudes kodudes suur piparkoogitegu. Kes ise ei viitsi teha, saab osta ka poest. Kuid milliseid valida?

 

Kirjatarga toimetus korraldas 12. detsembril suure piparkoogitesti. Valisime välja 8 erinevat piparkooki ja testisime neid.  Kuus erinevat piparkoogipakki ostsime kohalikust Konsumi kauplusest. 2 piparkooki olid aga Pärnu Maximast. Punkte andsime  värvi, kuju, lõhna, maitse ja krõbeduse järgi.  Testijate vanus oli esimesest kuni kaheteistkümnenda klassini.

 

 

 

Esimesi piparkooke proovides meeldis nii suurtele kui ka väikestele selle lõhn. Maitsel ei olnud küll väga viga, kuid miski oleks siiski nagu puudu. Kuju ja värvus jäid kõigi jaoks igavaks.

“Lõhn on meeldiv, meenutab mee ja pipra segu. Mureneb raskelt, väga krõbe, lahja maitse, leiva kuju.”

Punktid: 4


Teiste piparkookide puhul on väiksed ühel nõul sellega, et need on krobelised ja natukene küpsise maitsega. Suurte puhul aga ei ole peaaegu et üldse lõhna tunda ning midagi nagu domineeriks üle.

“Kaunis värvus – tumepruun. Lõhn on väga nõrk, aga üldjuhul kutsuv. Tagasihoidliku maitsega ning suhteliselt magus, järelmaitse tummine. Üldjoontes on välimus parem kui lõhn ja maitse.”

Punktid: 5


Järgmiste piparkookide puhul olid arvamused äärmusest äärmusesse, kas meeldis väga või ei meeldinud üldse.

“Sidruni või laimi lõhnaga, magus maitse. Murdub väga hästi. Täpselt selline nagu õige piparkook.”

“Ei ole kutsuv välimus. Lõhnast tunda, et väga piprane ja maitselt samuti. Ebameeldiv kogemus, mida kommenteerida ei soovi.”

Punktid: 3


Neljandad piparkoogid on välimuselt nagu kaeraküpsiseid, kuid maitselt parajalt magusad ning meenutavad paljudele karamelli. Ka nende puhul on mõned kommentaarid seinast seina.

“Kaunis kuldpruun. Lõhn on keskmine + imeline maitse. Jõulude imemaa. Järelmaitse on keskmisel tugev. Oleks võinud natukene õhem olla, aga muidu hea.”

“Ei ole nagu piparkook. Maitse on kuidagi liiga võine. Kuju ei ole samuti midagi erilist.”

Punktid: 6


 

 

 

 

 

 

 

 


Kui eelmised piparkoogid meenutasid kujult kaeraküpsiseid, siis viiendana proovitavad olid paljude väikeste jaoks maitselt nagu kaeraküpsised. Suurte jaoks oli nendel üpris intensiivne lõhn ning tugev maitse.

“Värvus on pruunikas. Pipra ja suhkru segu. Mureneb väga kergelt. Kaeraküpsise maitse.”

Punktid: 5


Kuuendad piparkoogid olid vast kõigi jaoks midagi uut nende nonparellidega kaunistuse tõttu. Suurte jaoks oli enamusele maitse söömakutsuv ning kõik olid ühel nõul, et tegemist on üsna lõhnatu piparkoogiga. Väikeste puhul oli mõne jaoks lõhn kohvine ning paljudele jäi maitse segaseks.

“Lõhn on leebe. Ei murdu liiga raskelt ega ka mitte liiga kergelt. Maitse on mõnus/söömakutsuv. Järelmaitse puudub.”

Punktid: 5


Huvitava välimusega olid ka järgmised piparkoogid. Nii suurtest kui ka väikestest märkisid paljud šokolaaditriibu ka oma kommentaari. Maitse poolest oli piparkook üsna mõru ja piprane. Lõhnas domineeris kardemon.

 

Punktid: 4


Viimased piparkoogid olid kõigile ilmselt uus maitseelamus. Absoluutselt kõik panid kirja, et tegemist on martsipanimaitseliste piparkookidega – nii suured kui ka väikesed. Samuti oldi üksmeelel ka sellega, et tegemist on muredate ja üsna õhukeste piparkookidega. Mõlema vanuserühma hulgas leidus jällegi neid, kellele maitses ja kellele ei meeldinud selline kooslus üldse.

“Martsipani lõhn. Kena välimus, aga mitte kutsuv. Nõrk järelmaitse ja mitte väga meeldiv maitse.”

“Vänge lõhn. Huvitav maitse, teistsugune. Meeldb, et mandlitükke on näha. Ilus pakend. Hea mure ja õhuke. Need on sellised piparkoogid, mida väga palju korraga ei taha.”

Punktid: 4


Neid tulemusi vaadates selgub, et meie toimetuse jaoks olid lemmikuteks number 4 piparkoogid, ning  kõige väiksema vaimustuse kutsusid esile number 3 piparkoogid.

Seal vahepeal on kindlasti kõigil eriarvamusi, kuid nagu öeldakse, et maitse üle ei vaielda.