Eksperiment – Kirjatarga üllatusmunad

26. märtsil kogunesime Kirjatarga seltskonnaga väikese maja kööki, et looduslike materjalidega värvida Kilingi-Nõmme Tervise- ja Hooldekeskuse patsientide rõõmustamise jaoks mune.

Dekoraatorite gruppi kuulusid Nora, Ann Marii, Rico, Kärt Mia, Ketter ja Hanna ning õpetajad Anne ja Kätlin.

Värvimiseks kasutasime kollase ja punase sibula koori. Enne munadepühi olid sibulakoored  muutunud defitsiidiks, seda enam, kui nendega oli vaja värvida ligi 80 muna. Varude hankimiseks käisime kohalikus Coopi ja Sauga poes, kus lahtised sibulakoored sibulakastidest välja noppisime. Suur tänu ka meie kooli õpetajatele, kes Facebooki üleskutse peale oma sibulanutsakad Kirjatargale tõid.

Lisaks sibulakoortele kasutasime värvimisel veel värvilisi lõngajuppe, mis Kätlinil eelmise aasta värvimise tagavaradest järele olid jäänud.

Seekord tabas meid värvimise tooraine nappus. Kahjuks ei saanud tänu külmale kevadele kasutada värvimisel pajutibusid (sest neid oli liiga vähe)  ja  ka kaseoksad ei läinud  soovitud ajaks vaasis lahti. Ning sügavkülmas hoitud mustikatagavarad olid otsakorral.

Aga sibulakoori ja lõngajuppe oli selle suure koguse värvimise jaoks piisavalt. Nii siis võtsimegi suurest riidest välja lõigatud ruudud, asetasime peale erinevad sibulakoored, paigutasime neile muna, keerasime kogu peotäie riidesse ja sidusime tugevalt niidiga kokku. Kui kogunenud oli potitäis mune, siis valasime neile külma vee, kuumutasime vee keemiseni ja keetsime ligikaudu 20 minutit.

Töö käigus tuli ka munade purunemist ette – kas libises muna sõrmede vahelt ära või purunes keetmisel koor.

Kõige põnevam kogu selle protseduuri juures oli munade lahtiharutamine, sest iialgi ei osanud ette arvata, milline muster munale peale joonistunud oli.

Et mune läikivaks saada, siis hõõrusime nad toiduõliste kätega üle. See ei olnud kõige parem tegevus nende jaoks, kes soovisid veel munale mõne kleebise lisada. Õlise muna külge ei tahtnud kleebised kinnituda ja seetõttu tuli mõned munad jälle õlist puhtaks nühkida.

Iga värvija sai pärast suurt tööd ka enda jaoks kõige ilusama muna välja valida. Hooldekeskuse jaoks värvisime ja kaunistasime 66 muna.

Plaanisime viia värvitud munad Hooldekeskuse patsientidele kätte koos väikese isetegevusega, kuid sattusime kõige viiruseohtlikumale perioodile, kus meie kohtumine hooldekeskuse patsientidega ei oleks olnud kõige targem tegu. Siin tuli meile appi arst Kristi Sutt, kes need munad oma hoolealustele edasi toimetas.

Kirjatarga toimetuse kõige esimesest munade värvimise eksperimendist kevadel 2014 ja värvimise juhendist võite lugeda Kirjatargast nr. 66 lk. 14-15  https://issuu.com/kirjatark/docs/kirjatark_66_kokk

2017. aasta kevadel värvitud munadest saate lugeda https://kirjatark.kilingi.edu.ee/toimetus/ullatusmunade-varvimine/