Mai Seller: Võõrast maad saad tundma alles siis, kui koputad kellegi uksele

Kirjatarga toimetus palus õpetaja Mai Selleril otsida oma pildikogust välja 8 tähtsat pilti oma elust.

PILT 1

Foto aastast 1967. Pildil 5 aastat vanema õega Timmkanali ääres.

Kasvasin üles maal. Metsad, põllud, heinamaad, taluloomad ja Timmkanal. Ka maikuu 14-kraadine vesi polnud suplemiseks külm ja aprillikuised „kuresaapad“ vajasid ema ravitsevat kätt.

Olin oma 7-lapselise pere 6. laps. Lapsena nagistasime nagu õed- vennad ikka kipuvad tegema, praegu olen õnnelik, et nad mul olemas on. Kasvasin üles vanemate õdede-vendade lapsi kantseldades, mulle meeldis. Arvan, et see oli ka kergeks müksuks, mis suunas mind praegust elukutset valima.

Pilt 2

Fotol Võidula Algkool 1969.a. Pildil esireas, keskel.

300 meetrit kodust asus (maja nukrutseb seal tühjana siiani) Võiduküla Algkool, mis lõpetas tegevuse, kui minul sai läbi 2. klass. Sel õppeaastal oli koolis kolme klassi peale 9 õpilast. Õppetöö toimus ühes klassiruumis ühe õpetaja, Taimi Muhu käe all. Nagu Bullerby’s. See maja oli minu unenägudes veel kaua.

 

Pilt 3

Pildil 1977. aasta laulu- ja tantsupidu.

3. klassi läksin Häädemeeste Keskkooli. Väikesest koolist, kus oli turvaline ja julge olla, suurde kooli minek oli raske. Suur maja, palju õpilasi, uus kollektiiv, kus teised lapsed olid juba 2 kooliaastat koos veetnud. Kohanemine võttis aega.

Kohanesin. Meeldis õppida, meeldis ka muud teha, näiteks sporti, veel meeldis laulda kooris, ansamblis, meeldis tegelda rahvatantsuga. Tänu sellele sain osaleda laulu- ja tantsupidudel nii laulja kui tantsijana. Siiani on see tunne meeles – olla osa suurest.

Tagasi kooliajale mõeldes olen tänulik oma õpetajatele, keda mäletan toetavate, tasakaalukate ja sõbralike inimestena. Siiani eeskujuks. Arvan, et ka see tõik mõjutas minu elukutsevalikut.

Pilt 4

1980.a aasta kevadel sai keskkool läbi. Lõpupildil koos parima sõbranna Annega.

Pilt 5

1981.a. Gaudeamusel Riias.

Tee viis õppima Tallinna Pedagoogilise Instituudi algõpetuse erialale, praegusesse Tallinna Ülikooli. 1984. aasta kevadeni. Toredat oli rohkem.

Ülikoolis laulsin naiskooris Linda Kardna käe all. 1981. aastal toimus Riias üliõpilaste laulu- ja tantsupidu Gaudeamus, oli rõõm sellest osa võtta.

Pilt 6

Foto aastast 2002. Pildil algklasside jõulupeol klassijuhatajate esinemine.

1984. aasta sügisel alustasin tööd Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis.

Õpetaja ametis on esinemisoskus- ja julgus olulised. Õpilastega olen valmis etendama nii komöödiat kui tragöödiat, kuid esinemine suurema rahva ees pole kunagi olnud mu lemmiktegevus. Kui just olukord ei nõua. Vahel on nõudnud, näiteks laste jõulupeo üllatusnumbrina kummaliste riietega kummaliste liigutustega liikumist.

Pilt 7

Minu elu toredaim reis oli 2000. aasta märtsis, reis Hollandisse. See oli sõit paari päevaga talvest kevadesse. Head tuttavad hollandlased soovisid eestlasi aidata, seda Euroopa kultuurikülade projekti raames. Abile pidime ise järgi minema. Kohapeal olime peaaegu nädal aega. Selle aja jooksul nägime paiku, kuhu turist ei sattu. Õhtuti kohalikus kohvikus koos aega veetes leidus alati keegi, kes pakkus end meile järgmise päeva giidiks. Nagu ütles mulle Euroopa kultuurikülade projekti tolleaegne juht ja kohaliku kohviku omanik Bert Kisjes – võõrast maad saad tundma alles siis, kui koputad kellegi uksele.

Pilt 8

Minu energiaallikateks on tööl minu õpilased, pärast tööd aga „poisid“ –Shetlandi lambakoerad ehk sheltie’d Etu ja Mofy. Pärast tööd viivad nad mu metsa kõndima, see maandab pingeid, korrastab mõtteid, laeb akusid. Nii jaksan kulgeda. Foto aastast 2014.