Teaduspäev

2. aprillil olid Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilaste tunnid sisustatud teaduslikult. Tunde viisid läbi nii meie enda kooli õpilased, vilistlased kui ka erinevad teadlased. Väike ülevaade töötubadest, kus koolilehe Kirjatark toimetuse liikmed osalesid.

Lisanna VILISTUS

Maastikumängu viisid läbi õpetaja Thea ja 10. ning 12. klassi õpilased. Osa võtsid 1. kuni 4. klassi õpilased. Meid jagati 10 grupiks ja meile anti kaart ja vastuste leht. Kaardi järgi liikusid grupid erinevate punktide vahel. Igas punktis lahendasime ülesandeid. Näiteks pidime kirjutama taimede nimed, lindude nimed, asjade nimed ja me pidime vanasõnad välja mõtlema. Kõige raskem oligi vanasõnade vastuste välja mõtlemine. Kõige kergem oli asjade meelde jätmise ülesanne.

 

 

Õpetaja Thea Perm juhendab 4. klassi õpilasi, kuidas maastikumängu läbimine käib. Foto: Kätlin Laur
Ühes ülesande punktis tuli 5 sekundi jooksul meelde jätta kõik nähtavad asjad ja siis üles loetleda. Foto: Kätlin Laur
Ingeliina KORE

Töötoas Pühad ja tervendavad allikad rääkis Kristel Vilbaste allikatest nende väest ja uskumustest. Loeng oli väga põnev ja kaasahaarav. Näiteks rääkis loeng allikate vaimudest sealhulgas ka allikate uskumustest. Rääkisime ka allikate asukohtadest. Kilingi-Nõmmele asub kõige lähemal Allikukivi koobastes asuv allikas.

 

 

Sandra RULL

Maaülikooli hüdrobioloogia ja kalanduse õppetooli vanemteadur Priit Zingel rääkis oma töötoas kaladest. Ta tutvustas oma tööd ja näitas paljude kalade pilte. Sain teada, et kalade jaoks on meie vaiksed helid väga valjud. Teadur Priit Zingel lasi meile helisalvestusi, kus kuulsime kalade hääli. Tal olid kaasas päris kalad. Kuid enam mitte elus ja me saime neid lahata. Uurisime kalade siseorganeid.

6.a klass uurib mis on kalal sees. Foto Kersti Soomets

 

Johannes-Aleksander RAID
Akadeemik Ene Ergma kooli aulas esinemas. Foto: Anne Aasamets

Teaduspäeval andis ülevaate kosmose lähedusest ja kaugusest astrofüüsik, akadeemik  Ene Ergma. Füüsik alustas loengut sellega, kuidas loodi maailm ja kogu päiksesesüsteem, peale seda arutati selle üle, et mis juhtuks, kui ühel päeval enam GPS, nutitelefonid ja muud iseenesest mõistavad seadmed ei töötaks. Maailma loomiseks palus “Kosmosemutt” kuus poissi ja tüdrukut, et näidata kuidas võis maailma loomine välja näha.

 

 

 

 

 

 

Video: Kätlin Laur

Filosoofia loengus pealkirjaga “Söögem liha,et päästa loomi” rääkis Tartu Ülikooli teadur Mats Volberg. Teadur tõi probleemiks selle, et ka loomadel on moraalsed väärtused ja nende söömist tuleks vähendada. Et tulemust oleks näha, peaks liha söömist vähendama kollektiivselt, mitte individuaalselt. Oma loengu avas teadur meeldejääva lausega, et koeraliha jäi tal seekord Vietnamis reisil käies proovimata, kuid järgmine kord sooviks ta kindlasti seda proovida.

Ingeliina KORE

Sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledži töötoas oli juttu koolist ja sellest, mida läheb vaja, et saada sinna kooli sisse. Tutvustati õppimisvõimalusi koolis. Näidati meile politsei varustust ja saime proovida käeraudu. Nägime ka seda, kuidas võetakse sõrmejälgi erinevatelt esemetelt ning saime ka ise sõrmejälgi võtta. Meile räägiti veel tööst, mis ootab pärast kooli lõpetamist.

 

 

Sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledži töötoas võetakse 6.a klassi õpilastelt sõrmejälgi. Foto: Anne Aasamets

 

 

Lisanna VILISTUS

Spordihoone peegelsaalis toimus 4. klassi õpilastele joogatund, mida viis läbi Raili Lilleleht. Igaüks meist sai joogamati ja pidi oma kõrval seisjaga moodustama paari, kellega koos harjutusi läbi tegema pidime. Alguses tegime soojendusharjutusi ja lõpuks lõdvestusharjutusi. Oli põnev neid harjutusi teha ja pikali olles tahtis ka uni peale tulla. Meie klassi rahutumad poisid olid pärast seda tundi natukene aega rahulikud.

4. klass õpetaja Raili juhendamisel harjutusi tegemas.
Eliise MÄNDMETS

Frederik Voolmaa esitas oma loovtööd, milleks oli 8.a-le ja 8.b-le keemia tunni läbiviimine. 8.a klassile viis ta selle läbi teaduspäeval. Tunni alguses valas ta erinevaid aineid kokku ja selgitas, kuidas ja miks toimusid reaktsioonid. Seejärel vaatasime, kuidas muutusid erinevad asjad põlemisel. Tunni lõpus mängisime õpitu peale Kahooti ja iga küsimuse juures seletas Frederik õpetaja abiga, miks just selline vastus ja miks teised vastused ei sobinud. Kõige lõpus küsis ka tunnile tagasisidet.

Frederik Voolmaa selgitusi jagamas. Foto: Karl Kielas
Hanna TALI

Rakett 69 töötoa tegijaks oli ühel aastal Rakett 69 saate finaali pääsenud Gert Lees. Töötoas jagati klass kolmeks ning igale tiimile jagati hambatikud ja kott vahukommidega. Tiim pidi ehitama hambatikkudest ja vahukommidest võimalikult kõrge torni, kuhu peale saaks panna mudellennuki, mis seisaks torni peal 30 sekundit. Võitis tiim, kes ehitas kõige kõrgema torni, millel lennuk püsis. Ehitamise kõige tähtsamaks teadmiseks oli see, et ehitada oli kõige mõistlikum kolmnurkadest, sest kolmnurk on jäik kujund ja ei saa ära vajuda.

10. klassi tüdrukud koos õpetaja Kätlin Lauriga oma võidutöö taustal poseerimas. Foto: Anne Aasamets
Johanna TAMMIST

Selles töötoas tutvustati meile Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli. Räägiti milliseid erinevaid ameteid on võimalik õppida ja miks on see parem kui teised kutsekoolid. Nende kooli on võimalik lõpetada lisaks kutsekooli tunnistusele ka gümnaasiumi tunnistusega. Kuna kaasas olid  toiduainete töötlemise tehnoloogiat õppivad õpilased, siis saime degusteerida ja proovida  toitu, mis nad koha peal valmistasid: smuuti, jäätis ja gaseeritud mahl. Ise saime põletada vahukomme ja vormida suhkrumassist kujundeid.

8.a klassi Kennert omandamas uusi oskusi vahukommide küpsetamisel. Foto: Anne Aasamets

Planetaariumis räägiti meile tähtedest lähemalt ja näidati taevas olevaid tähtkujusid. Me saime teada, millised on Eesti tähtkujud. Saime teada veel, et Põhjanael on taevas väga tähtis täht. Kui teised tähed keerlevad, siis jääb Põhjanael oma kohale. Õpilased arvasid ka alguses, et Põhjanael on tähtis täht, kuna ta on kõige eredam täht, aga tegelikult pole nii.

Tiina Kuum tuli meile rääkima Saarde valla tööstustest ja tehastest. Läbi ajaloo on meil olnud väga palju tehaseid: savipotitehas, puidutööstus, telliskivivabrik, saeveski, juustuvabrik, viinavabrik, kalevivabrik, lauavabrik, nahatööstus, piimapulbritehas, leivakombinaat, limonaaditehas, kommitehas ja jahuvabrik. Praegu on meie vallas kaks töötavat tootmisettevõtet: metalltooteid pakkuv tööstus Helmetal ja metsaveo traktoreid tegev Metsis.