Soe kohv jääb lauale ootama

Sairi SUTT

12. klassi noormeeste hulgast paistab silma Arvi Laasme, keda võib tavariietest rohkemgi näha Kaitseliidu vormis. Intervjuu käigus  saate teiegi teada, millega ta tegeleb ja kuidas ta läheb vastu gümnaasiumi lõpetamisele.

1. Kas sinu kohta on mõni lause, mida kuuldes mõtled, et see käib sinu kohta, kui ei, siis iseloomusta ennast mõne sõnaga.

Peamiselt kõik laused, mis käivad sõduri kohta.

2. Millised on Su lemmikained koolis? Miks?

Mulle meeldivad kõik valikained, mida olen õppinud. Elus peab olema erinevaid väljakutseid ja need valikained on just seda pakkunud.

3. Teatavasti oled tegev Kaitseliidus. Kust tuli huvi selle vastu?

Kõik sai alguse 2013. aasta lõpul alanud Ukraina kriisist, kui mõistsin, et selline olukord võib igal hetkel korduda. Sellest tuligi mõte minna Kaitseliitu. Algul, umbes pool aastat, oli see pelgalt mõte, sest ei kujutanud ennast ette metsas või mudas roomamas. 2014. aasta suvel toimus aga noortelaager, kus  tuttavaga sai nii naljaga kihla veetud, et kumb meist esimesena Kaitseliitu astub. Sügisel olingi mina valmis astuma Kaitseliitu ja jaanuaris 2015 sain ametlikult liikmeks.

4. Milline on sinu roll Kaitseliidus?

Tänasel päeval olen tegevliige ja minu ametikoht on kuulipildur. Kuu jooksul korra toimuvad erinevad õppused ja erinevad erialakursused. 2016. aastat alates olin Kilingi-Nõmme noorkotkaste rühma toetajaliige. Aitasin neid erinevatel kokkusaamistel ja käisin nendega võistlemas. Alates sellest aastast olen Kilingi-Nõmme noorkotkaste rühmajuht.

5. Milline on sellega suhe igapäevaselt?

Saarde valla Aasta Noore autasuga oktoobris 2016. Foto: erakogu

Igapäevaselt mängib see väga suurt rolli, sest lisaks Kaitseliidu õppustele valmistan ette noorkotkaste koonduseid, laagrid jne.  Kui teised eakaaslased naudivad vaba nädalavahetust, siis mina olen kas õppustel “põrkamas” või teen ettevalmistusi koondusteks. Lisaks ka igapäevane valmidus, mis mängib suurt rolli. Vahel tuleb ette erakorralisi kogunemisi, kui näiteks inimene on kadunud ning on vaja appi otsima minna. Siiani olen käinud kolm korda inimest otsimas ja ütlen, et see tuleb vägagi ootamatult ning soe kohv jääb lauale jahtuma, kuni tagasi tulen.

6. Sinu üheteistkümnenda klassi uurimistöö oli samuti seotud sõjalise teemaga? Kust tuli idee?

Olin täheldanund, et noored ei tea kohalikust ajaloost kuigi palju, samuti olin kuulnud, et Kaitseliit ei mäleta erinevaid lahingupaiku. Nii võtsin enda südameasjaks luua Liivamäe lahingu infostend.

7. Tänu uurimistöö praktilisele poolele pälvisid vallalt  ühe tiitli. Mida see sinu jaoks tähendab?

Just nii, sain Saarde valla Aasta Noore preemia. Minu jaoks on see sümboolne preemia, sest see väike tegu, mis ma tegin, oli vajalik ühiskonnale ja see võiks olla ka eeskujuks teistele.

8. Oled Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis esimesest klassist saati. Mis sulle selle kooli juures kõige rohkem meeldib?

Mida aeg edasi, seda enam on hakanud meeldima see, et meie kool on väike. Siinne koolipere on vägagi toetav ja sõbralik. Tore on see, et kool teeb omalt poolt palju, et õpilased saaksid tegeleda sellega, mida hing ihkab.

9. Kaksteist aastat on koolipinki nühitud ja peagi on saabumas lõpueksamid. Millist neist enim kardad ja kas oled juba pisut närvis ka?

Kui ausalt ütlen, siis ma ei olegi väga närvis. Kui usud piisavalt endasse, siis pole vaja karta, et miski võib ebaõnnestuda. Kui isegi kõik ei lähe plaanipäraselt, ei tohi selle tõttu pead norgu lasta, vaid tuleb mõelda vigadele, millest saaks tulevikus midagi õppida.

10. Millised on sinu plaanid pärast lõpetamist?

Pärast lõpetamist on plaan minna aega teenima. Plaan on minna luurerühma luurajaks, sest mulle meeldivad väljakutsed, kus saab endast kõik anda ja panna ennast olukorda, kus pole varem olnud. Olen ka mõelnud õppida riigikaitseõpetajaks, sest olles ise läbinud riigikaitse kursuse, tundub huvitav seda teistele edasi anda.

11. Kus näed end viie aasta pärast?

Minu jaoks on viis aastat aeg, kus võib toimuda mida iganes. Ehk siis -elan päev korraga. Aga kui jätkan enda plaani teostamist, siis usun, et olen viie aasta pärast tegevväelane mõnes pataljonis.

12. Mida soovitaksid teistele lõpetajale, kes on samuti eksamiteks valmistumas ja hiljem otsust tegemas, mida edasi teha?

Tuleb püüelda sinna suunas, kuhu süda kutsub. Ehk siis tuleks mõelda sellele, mida soovid tulevikus teha, ning võimalikult läbimõeldult, aga ka kiirelt tegutseda.

Liivamäe lahingu stendi avamine 3. juulil 2016. FOTO: Anne Aasamets
Stend on paika saanud. FOTO: Anne Aasamets