Eve Sinijärv: Rahvatants ei ole hobi, vaid elustiil

Helene LOORENTS

Algklasside õpetaja Eve Sinijärv on meie koolis lapsi õpetanud juba 37 aastat. Palusin tal otsida 8 pilti, mis kirjeldaksid tema elusündmuseid.

 

 

 

LAPSEPÕLV JÕHVIS

1961. Jõhvi Foto: Erakogu

 

 

 

 

 

 

 

Pildil vasakult: mina ja õde Ene.

See pilt on tehtud 1961. aastal. Siin olen mina 3. aastane ja minu väike õde Ene poole aastane. Kõik riided on meil ema kootud ja õmmeldud, kuna sel ajal polnud poodides midagi saada. Minu sünnilinnaks on kaevuritelinn Jõhvi, kus ema kasvatas kodus lapsi ja isa töötas kaevurina. Jõhvis lõpetasin kuus klassi.

PÕHIKOOL PÄRNUS

1971. Pärnu Foto: Erakogu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1971 kolisime perega Pärnusse. Minu esimeseks kooliks sai Rääma Põhikool. Seal õppisin ma kaks aastat 7. ja 8. klassis – tol ajal lõppes Põhikool just kaheksanda klassiga.

GÜMNAASIUM

Pärnu Foto: Erakogu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peale Põhikooli lõpetamist läksin edasi õppima Koidula kooli. Seal läksin ma vene keele eriklassi. Valikus lähtusin sellest, et lapsepõlve olin veetnud Jõhvis, kus peamiseks suhtluskeeleks oli just vene keel. Keskkoolis õppisin kolm aastat ja kooli lõpetasin 1977. aastal.

ÜLIKOOL

1979/1980 Ülikool Foto: Erakogu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pärast keskkooli lõppu astusin ma kohe ülikooli. Tol ajal oli selle kooli nimi Tallinna Pedagoogiline Instituut, praegu aga Tallinna Ülikool. Läksin seal õppima algklasside õpetajaks, kus õppisin 4 aastat. Pärast kooli lõpetamist sain nimekirja, kuhu vajatakse õpetajaid. Kuna minu õpitulemused ülikoolis olid väga head, sain ma ise valida, kuhu tahan õpetajaks minna. Mina valisin Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi, kuna see oli Pärnule ja minu kodule lähedal. Pärnut ei valinud ma kindlal põhjusel. Tol ajal oli selline kord, et kui sa läksid kusagile tööle, said sa linna poolt korteri. Kui ma oleksin läinud Pärnusse, kus elavad minu ema ja isa, poleks mulle korterit antud ja ma oleksin pidanud minema koju elama. Sellepärast tulingi 1981. aastal Kilingi-Nõmme, kus sain endale korteri, mis on praegugi veel minu kodu. Sel ajal oli korteris veel kaks noort õpetajat, praegune geograafia õpetaja Elli Altin ja üks saksa keele õpetaja, kes oli siin ainult aasta. Hiljem läksin ma mehele, sündisid lapsed ja ka Elli kolis ära, niimoodi ta minu koduks jäigi.

NOOR ÕPETAJA

90-ndad. Foto: Erakogu

 

 

 

 

 

 

 

Pildil vasakult: mina ja Signe Lensment.

Pilt peaks olema tehtud aastal 1990, tutipäeval. Olime just tulnud koos kolleegi Signe Lensmentiga lapsepuhkuselt tagasi tööle. Vanasti, kui olid abiturientide pühitsemised, siis panid just noored õpetajad õla alla ja aitasid neid.

ÕPETAJATE JÕULUPIDU

1990. Lodja Foto: Erakogu

 

 

 

 

 

 

 

Pildil vasakult: Signe Lensment, mina, Evelin Mei.

1990. aastate lõpp Lodjas. Aktiivne olen ma alati olnud ja meeldinud igasuguseid toredaid asju teha. Jõulupeol pidime pinksipall suus laulma, tuli välja küll!

RAHVATANTS

Rahvatantsurühm Foto: Erakogu

 

 

 

 

 

 

 

Pildil ülemiselt realt vasakult: Maire Kuusk, Mari Karon, Eve Sinijärv, Tiia Alp, Helve Soomann, Sirje Jakobson, Mare Hallop. Ja alumiselt realt vasakult: Moonika Ringas, Anne Aasamets, Ave Rattam.

Rahvatantsuga alustasin juba esimesest klassist alates, nagu näha, siis tantsin siiani. Jõhvi koolis, kus ma õppisin, tantsisid kõik lapsed, nii ka mina. Ilmselt sealt ma selle pisiku külge saingi. Tol ajal õmblesid kõik rahvariided lapsevanemad. Pärnusse edasi õppima minnes jätkasin tantsimisega Pioneeride majas. Tallinnasse jõudes tantsisin Ülikooli naisrahvatantsurühmas. 1981. aastal, siia kooli õpetajaks tulles, siin veel rahvatantsurühma ei olnud. 1984. aastal otsustas Mari Karon selle vea parandada ja lõi rahvatantsurühma, kus ka mina olin üks asutaja liige. Sellest ajast saadik ongi rahvatants Kilingi-Nõmmes tegutsenud. Koolis olen ise tantsijaid juhendanud ligikaudu 25 aastat.

50. AASTANE DAAM

2008. Kilingi-Nõmme Foto: Erakogu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tavaliselt ei olegi ma endast portree pilte teinud. Tookord koolis, kui käisid Raefoto fotograafid pildistamas, lasin ühe pildi teha enda lastele, kes olid kõik mööda maailma laiali rännanud.