Kuu keelementorina

Kärt PÄRNAT

2.-25. oktoobrini osalesin VeniVidiVici Õpilasvahetuse e-keelepraktika programmis, olles keelementor vene keelt kõnelevale noorele.

E-keelepraktika jõudis minuni erinevaid sotsiaalmeedia kanaleid pidi, kui VeniVidiVici Õpilasvahetus otsis sinna osalejaid, kuid eriti eesti keele mentoreid. Kuna ma olen eesti keelt alati hästi osanud, armastanud ja vajalikuks pidanud, siis keelementorlus tundus koheselt asjana, mis mulle meeldida võiks. 

Registreerisin end internetis ja juba mõne päeva pärast oli mul keelesõber Varvara, kes elab Kohtla-Järvel ning õpib Ahtme Põhikooli 9. klassis. Meie vestlused toimusid Messenger´is videokõnedena. Minu peamiseks ülesandeks oli olla avatud, julge ja abivalmis, et Varvaral oleks keelt võimalikult hea praktiseerida. Rääkisime igapäevastest teemadest nagu kool, hobid, perekond, sõbrad ja veel palju-palju muud.

Varvara Omeltšenko

Enne esimest kohtumist olin üsna hirmul ja kartsin, et minu vene keele oskustest jääb väheks ning seetõttu ei hakka meie vestlus toimima. Tegelikkuses oskas Varvara nii hästi eesti keelt, et mul polnud kordagi vaja vene keelele mõeldagi. Vahel oli takistuseks pigem see, et kuna Varvara on rahvuselt Ukraina ja Vene päritolu ning tema kodukeeleks on vene keel, siis on ta Eesti kultuuriruumist üsna eraldatud ja seetõttu jäi meil ühistest huvipakkuvatest jututeemadest puudu. Õnneks oli VeniVidiVici poolt mulle saadetud abistavaid küsimusi ja teemasid, millest rääkida, kui kõigest on juba vesteldud ja midagi muud enam pähe ei tule. Samas püüdsime ikkagi Eesti kultuurielu veidikene puudutada, näiteks tegime juttu heliloojatest, näitlejatest ja teatritest ning vaatasime ka üht filmi. 

Keelepraktika andis mulle võimaluse õpetada eesti keelt inimesele, kes seda tahab osata, kuid teda ümbritsev keskkond ei paku selleks piisavalt võimalusi. Samuti arendasin ka enda eneseväljendus- ja esinemisoskusi. Varvaraga suheldes olen paremini mõistma hakanud, kui keeruline ja väheste võimalustega on teisest rahvusest inimeste elu Eestis ilma keeleoskuseta. 

Keelesõbraga oleme suhelnud ka nüüd, peale programmi lõppu ning teeme seda kindlasti edasi. Olen mõelnud keelepraktikas osaleda ka vene keele praktiseerijana, sest arvan, et parim viis keele õppimiseks on selle rääkimine, kuid hetkel jääb mul vist julgusest natukene puudu. Samas, olles mentor, sain nii-nii suurepärase kogemuse ja kindlasti soovitan igal noorel, kellele keeleõpe või -mentorlus vähegi huvi pakub, e-keelepraktikast osa võtta!

VeniVidiVici Eesti-sisene õpilasvahetus