Projekt “Noorelt noorele”

Kendra ROSEN

Eesti Noorsootöö Keskuse projekti raames toimus väljasõit Harjumaa koolidesse ja noortekeskustesse. Koos meie koolist tulnud kümne noorega olid kaasas ka Mõisaküla ja Abja valla õpilased. 

12.-13. jaanuaril külastasime koos teiste noortega Harjumaa kuute noortekeskust ja kahte gümnaasiumit. Esimesel päeval olid meie sihtkohtadeks: Pääsküla noortekeskus, Kose noortekeskus, Ravila noortekeskus ja Oru. Teisel päeval külastasime Kiili Gümnaasiumit, Saku Gümnaasiumit ja noortekeskust ning Kiisa noortekeskust. Majutus oli Viikingite külas.

Neljapäeva hommikul oli start juba kell 9.30. Bussisõit möödus edukalt ja mõne tunni möödudes jõudsimegi Pääsküla noortekeskusesse. Antud koht jäi paljudele väga eredalt meelde. Seal oli meeletult palju võimalusi, kuidas noored saaksid oma aega veeta. Tegevusi jagus alates siseskatepargist kuni kitarrimänguni välja. Noortekeskuses tegutsevad ka erinevad klubid ja ringid: tõukeratta trenn algajatele, piljardiklubi jne.  Teatud aja tagant korraldatakse erinevaid turniire ning jagatakse nippe nt. tennises ja koroonas.

Õpilased Pääsküla noortekeskuses. Fotod: Laine Ülemaante
Mängutuba Pääsküla noortekeskuses.
Sisekatepark Pääskülas.

Järgmisena suundusime ööbimiskohta ning siis juba edasi Kose ja Ravila noortekeskusesse. Viimaseks küastasime Oru kooli ja noortekeskust. Seal saime vaadata kunstinäitust, mängida erinevaid mänge ja oli olemas ka näputöövõimalus. Muusikahuvilised said natuke oma ajast olla klaveriklassis.

Viikingite külas ootas meid pärast pikka päeva söömine, kuid õhtu ei olnud sellega veel läbi. Pärast natukest aega oma tubades puhkamist kutsuti kõik taas kokku, kuid kellelegi ei öeldud miks ja mis nüüd edasi saab. Mina ja mõned teised arvasid, et tuleb võib olla midagi tutvumisringi sarnast, kuid tegelikult jaotati erinevate koolide õpilased segamini rühmadesse ja juhendajate koostatud lehtedele, mis käisid punditi käest kätte, tuli kirjutada mis meeldis päeva jooksul kõige rohkem, mis ei sobinud üldse, oma emotsioonid arvestades sündmusi ning mida võiks edaspidi samade inimestega koos ette võtta. Selline lähenemine oli tegelikult päris huvitav ja väga mööda ei läinud ka arvamus nö. tutvumisringist.

Õhtune tegevus.

Päevakava järgi lõppes esimene päev öörahuga kell 23.00. Meie toas olnud inimeste jaoks, vähemalt suurele enamusele, oli magamaminekuaeg 5.00 hommikul või pärast seda.
Paari tunni pärast tõusmise asemel tahtsime loomulikult kõik edasi magada, sest äratus oli väga varakult. Viikingite külast ärasõit oli juba 8.15 ning enne pidime ju ka järgnevaks pikaks päevaks energiat saama ning asjad kokku pakkima.

Teist päeva alustasime Kiili Gümnaasiumi ülevaatamisega. Koolimaja tutvustasid meile õpilasesinduse liikmed. Tähelepanuväärne oli mitmete jaoks see, et iga lõpuklass maalib aastast aastasse seinamaali ning mis puudutab koolis õppimist, siis tekitas huvi kooli töötamine kahes vahetuses.

Kiili Gümnaasiumi külastamine.

Edasi suundusime Saku Gümnaasiumisse, kus andsid samuti ülevaate õpilasesinduse liikmed. Minu jaoks isiklikult oli selle kooli külastamine üks lemmikumaid.
Saku Gümnaasiumi juures äratas kõige rohkem tähelepanu iga-aastaselt toimuv muusikal, mis kogub üha rohkem populaarsust. Õpilased laulavad, teevad kujunduse, grimmi, valivad kostüümid jne. Üks väga pikk ja raske ettevõtmine, kuid tasub ennast ära, sest lõpptulemus on midagi väga toredat ja vahvat ning saal pidi kogu aeg rahvast täis olema. Muusikali on vaatamas käinud ka nt. Kristjan Jõekalda ja Jan Uuspõld.  Lisaks muusikalile, jäi meelde see, et olenemata kooli õpilaste arvu pärast, milleks oli üle 1000, oli seal ikkagi olemas ühtekuuluvustunne ning kuigi kool on suure rahvaarvu tõttu ka ehituse poolest suur, siis kodusest tundest seal puudust ei tule.

Projekti kõige viimasteks külastuspaikadeks olid Saku ja Kiisa noortekeskused ning siis asusime juba teele kodu suunas.

Saku Noortekeskuses.

Selline väljasõit oli kõikide osalenute jaoks väga lõbus, igas mõttes hariv ning sündmusterohke. Oli huvitav näha, kuidas mujal Eestimaa noortekeskustes ja koolides üritusi ja muud korraldatakse. Projekti käigus saime kõik endale juurde uusi tutvusi ja oleme ühel nõul, et samalaadne üritus võiks veel korduda.

Ühispilt Abja ja Mõisaküla noortega.

Väljasõit “Noorelt noorele” toimus Euroopa Liidu Sotsiaalfondi ja riikliku struktuuritoetuse vahenditest.