GLOBE programm on edu võti

Allan RIST
Allan RIST

Kilingi-Nõmme Gümnaasium on GLOBE’i programmist osa võtnud juba 20 aastat. Lisaks pidevatele mõõtmistele, uurimistöö konverentsidele ja suvelaagritele avaneb aeg-ajalt võimalus võtta osa eriüritustest.

GLOBE on ülemaailmne õpilastele suunatud keskkonnasuunitlusega õppe- ja teadusprogramm. Seda toetavad NASA, USA Rahvuslik Teadusfond ja USA Välisministeerium. Õpilased teevad programmi raames vaatlusi atmosfääris, biosfääris, hüdrosfääris ja pedosfääris (maakera muldkate). Õpetajad kontrollivad andmed üle ja saadavad NASA teadlastele, kes saavad tulemusi kasutada teadustöös. Eesti on programmis silma paistnud aktiivsuse ja mõõtmistulemuste kvaliteedi poolest.

Kilingi-Nõmme Gümnaasium oli üks esimestest koolidest, mis GLOBE’i programmiga liitus. Enamik meie õpilasi on geograafia tunnis käinud ilmavaatlust tegemas – ka see kuulub programmi tegevuste hulka. Meie koolis on programmi eestvedaja õpetaja Elli Altin, kes on aastaid oma usinamate õpilastega laagris käinud. Igal aastal toimub GLOBE’i suvelaager Eesti eri paigus ning paljud vilistlased on seda üritust kirjeldanud kui suve tippsündmust. Tänu õpetaja püsivusele ja aktiivsusele ongi Kilingi-Nõmme Gümnaasium üks tunnustatumaid koole programmis.

Meie kooliGLOBE hing õpetaja Elli Altin koos loo autori ja astronaut Douglas H. Wheelockiga.

Aktiivne GLOBE’i töö andiski võimaluse osaleda ühes erilises ettevõtmises. 27. septembril tuli Eestisse kolonel Douglas H. Wheelock, astronaut, kes on kosmoses viibinud rohkem kui 178 päeva. MEKTORY õppehoones andis ta loengu, kus toonitas, et vaatamata Eesti väiksusele on kõigil potentsiaal saada kasvõi astronaudiks. Ta ütles, et maailma muutmiseks ei pea olema üliinimene, vaid piisab sellest, kui tavalised noored haaravad kinni erilistest võimalustest. Ta lisas, et nii tema iidol Neil Armstrong kui ka ta ise on olnud tavalised lapsed, kes on õigel ajal õiges kohas olnud. Ta rõhutas, et kõige tähtsam on teha midagi, mis sulle meeldib ja mis sind õnnelikuks teeb. Sellisel juhul ei ole tööl käimine enam kohustus, vaid hobi.

Douglas H. Wheelock: “Maailma muutmiseks ei pea olema üliinimene.”

Samal õhtul toimus USA suursaadiku residentsis vastuvõtt, kuhu olid kutsutud valitud GLOBE’i koolide esindajad ja paljud nimekad ühiskonnategelased. Suursaadik James D. Melville Jr. juhatas õhtu sisse ja avas Hubble’i teleskoobiga tehtud piltide näituse. Kolonel Douglas H. Wheelock pidas inspireeriva kõne ja seejärel oli kõigil võimalus suhelda nii suursaadiku kui ka astronaudiga.

 

Foto: Embassy of United States
GLOBE’i esindajad suursaadiku residentsis.

Tsiteerides koloneli: „When ordinary people meet extraordinary opportunities that is when magic will happen.“ (Tõlge: Kui tavalistel inimestel avanevad erilised võimalused, siis juhtub midagi maagilist.)  Ma arvan, et GLOBE programm on viis, kuidas viia tavalised inimesed eriliste võimalusteni.

Veel lugemist samal teemal: http://huvitavkool.blogspot.com.ee/2016/09/douglas-wheelock-astronaudiks-ei-saa.html