Rahvusvaheline turvalise interneti päev

7. veebruaril tähistatakse turvalise interneti päeva. Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis korraldati sel päeval erinevaid üritusi. Kirjatark kajastab, kuidas osalesid teavitusüritusel algklasside maja õpilased. 

 

Internetiturvalisuse päeva tähistamiseks joonistasid 1. klassi õpilased pilte kohtumistest internetis.
1. b klassi õpilaste pildid valmisid õpetaja Mari Karoni käe all.

 

3. klasside lapsed õpetasid 1. klasside lapsi, mis on internet, mis kasu sellest on ja kuidas internetis käituda. Need 3. klasside lapsed, kes õpetajad polnud, kirjutasid sellest lood. Valikut neist võib lugeda selles artiklis. 3. klasside õpilased täitsid ka küsitluse Google Vormi keskkonnas oma telefonide ja nende abil interneti kasutamise kohta.

1. klassi õpilased kuulavad, kuidas internetis targalt käituda. FOTO: Mai Seller
3. klassi õpilased jagasid oma õpitud tarkusi. FOTO: Mai Seller

4. klasside õpilased kujundasid interneti heade ja halbade külgede kohta plakatid pärast ajurünnakut, mille käigus arutleti sellel teemal.

4.b klassi plakat
4.b klassi plakat
4.a klassi plakat

Kirjatark toob teieni 3.a klassi õpilaste mõtted, mis nad turvalise internetis käitumise kohta kirja panid.

 Internet – kasulik või ohtlik

Dagne ORIEHOV

Dagne Oriehov

Internet on kasulik koht, kust saab väga palju infot, kuid parem on infot otsida hoopis raamatutest. Internetis saab õppida, mängida õppemänge ja teha koduseid ülesandeid. Mina teen internetis koduseid ülesandeid, vaatan multikaid, käin e-koolis ja g-mailis ja lastekas.

Ohtlik on internet aga sellepärast, et seda kasutavad kurjad inimesed, et teistele halba teha. Internetis ei või avaldada oma andmeid ega paroole, sest keegi kuri inimene võib siis sulle haiget teha.

Internetis saab teha paroole, et mõnda kohta sisse saada, näiteks e-kooli, g-maili.

 

Rocco Kartau

Internetis ei tohi käia suvalistel lehtedel ja täiskasvanute lehtedel. Kui sa tahad minna kuskile lehele, mida sa ei tea, siis küsi isalt või emalt nõu. Kui sa näed, et oled midagi võitnud, siis ära võta seda vastu. Sa võid käia ainult lehtede, kus ema ja isa lubavad. Ära tõmba liiga palju mänge, sest need võivad arvutisse viiruseid tuua. Sa võid käia lehtedel, mis on sulle lubatud.

 

Kärt Mia KINGLA

Kärt Mia Kingla

Ma otsin tavaliselt internetist infot. Ma otsin õppimist e-koolist.

Ma käitun internetis turvaliselt, et ei tekiks ohtlikku olukorda. Enne klikkimist ma kontrollin, et tegemist pole viirusega. Ma olen internetis sõbralik, ega solva inimesi. Ma ei otsi kellegi teise paroole. Ma ei mängi ega tõmba suvalistes kohtades. Ma ei osta mängudes asju. Ma ei räägi võõrastega, ei anna neile oma kodust aadressi, nime, kooli, infot vanemate, nende nimede ja töö kohta, pere salajasi asju. Võõrastele inimestele ma ei saada enda pilte. Minu arvates on üks väga ohtlik asi Facebook.

Anette Einmann

Internet on kasulik ja ohtlik. Ma otsin tavaliselt internetist infot ja vaatan e- koolist õppimist. Kõige ohtlikum koht on facebook. Kui oled liiga kaua arvutis siis võib pea valutama hakkata. Lapsel on lubatud ainult internetis olla 30 minutit. Ma küsin alati vanematelt enne kui midagi teen. Kui mu isa ja ema ei tea siis vend kindlasti teab. Minu vanemad küsivad kogu aeg mida ma teen ja kus ma käisin.

 

Egle Karming

Ma olen tavaliselt 1 tunni arvutis ja vahel kauem. Ma mängin, teen õppeharjutusi, näiteks pranglin, otsin  infot inimeste, loomade, õppimise kohta. Internetis on ka ohtlikke asju, tundmatute isikute kirjad, lubadused rahaga. Ohtlik koht on veel suhtlusliin.

Mulle meeldib internet väga, seal saab väga palju teadmisi. Internet on kasulik koht kõikidele inimeste jaoks, kui sa seda kasutad mõistlikult.

 

Roosi-Rella Õis

Kui sa internetis käid, tuleb olla ettevaatlik. Ka see on tähtis, mida sa seal internetis teed,  näiteks joonistad või mängid ja nii edasi. Kui sa sealt internetist midagi ostad, tuleb olla ettevaatlik. Ära jäta midagi tähtsat arvutisse! Muuda oma parool raskesti kättesaadavaks. Käi lehtedel, mida sa tead. Ära usu kõike, mida internetis pakutakse, näiteks, et te olete võitnud 10000 eurot.