Politsei loeng „Turvaliselt siia-sinna“

Kirsica KIVILO
Marie KIELAS

8. jaanuaril toimus politseiloeng gümnasistidele.

 

10.-12. klass kogunes saali, kus neid ootasid politseinikud Lääne Prefektuuri Pärnu Politseijaoskonnast. Põhiliseks eesmärgiks oli rääkida noortele liiklusohutusest ning alkoholist tingitud tagajärgedest.

Esmalt tehtigi noortega katse erinevate ainetega mis võivad näidata alkomeetril promille kohe pärast nende kasutamist. Testimisel olid: suuvärskendaja, Coca-cola, energiajook, taruvaik, mynthon, kali, komm „Tõmmu“ ja keefir. Saime teada, et kõige rohkem promille tingivad suuvärskendaja, taruvaik ja mynthon (2,6 ). Umbes viie minuti pärast pidid õpilased, kes olid katses osalised, puhuma alkomeetrisse ning enamus puhusid välja 0 promilli. Kuid taruvaigu mõju kestis natukene kauem kui viis minutit. Hiljem tegid kaks politseitöötajat eraldi katse alkoholi sisaldava joogiga. Jõid pudeli tühjaks ning hakkasid iga viie minuti tagant alkomeetrisse puhuma. Saime teada, et alkoholi väljumisega kehast läheb rohkem kui pool tundi aega.

Lisaks räägiti meile, mis võib juhtuda, kui ei kasutata autos turvavööd võis kasutatakse hoopis valesti. Näidati pilte autoõnnetustest, mis on juhtunud erinevatel põhjustel. Vaadati ka liiklusvideoid, mis on tehtud nii Eestis kui välismaal, ja räägiti erinevaid lugusid, mis on juhtunud Eestis. Hiljem toodi kohale üks meesterahvas, kes oli 19 aastat tagasi üle elanud raske autoavarii, sel ajal oli ta umbes 17-aastane. Mees oli ratastoolis ning ise kõndida ei suutnud. Ta rääkis meile oma kogemustest ning kõik võisid ise tema käest küsimusi küsida.

Oli väga huvitav ja õpetlik loeng, mis pani kõiki noori tõsiselt mõtlema.

Foto: Laine Ülemaante
Foto: Laine Ülemaante