Pärnumaa matemaatikute õppelaager

Kärt PÄRNAT

19.- 20. oktoobril toimus Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis Pärnumaa matemaatikute 7. õppelaager.

Laager sai teoks  Eesti Teadusagentuuri  korraldatud ning Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt rahastatud Teaduse populariseerimise konkursi Matemaatika maailm raames (Eesti Matemaatika Selts).  Täname ka Pärnumaa Omavalitsuste Liitu toetuse eest.

Laagris osales 34 7.-9. klasside õpilast. Meie koolist võtsid osa  Anette Einmann, Dagne Oriehov, Kirke Pärnat, Margaret Klettenberg, Sten Cristof Melnits, Kärt Pärnat, Sandra-Liisbet Lilleste ja Greete-Liis Krapp. Lisaks osalesid mentoritena 10. klassi õpilased Rasmus Rist ja Jaan-Markus Raid ja varasemates laagrites osalenud, nüüd juba teistes gümnaasiumides  õppivad Hanna Tali ja Johanna Tammist.

Esimene laagripäev algas direktor Erli Aasametsa avasõnadega. Seejärel jagati laagrilised kaheks, et koolimajas ekskursioon läbi viia. Ühe grupi võtsid oma hoole alla meie kooli endised 9. klassi õpilased Hanna ja Johanna ning teise mina ja Sandra-Liisbet. Näitasime koolimaja ja tutvustasime erinevaid võimalusi klassiruumides ning spordihoones.

Peale ekskursiooni ootas meid muuseumiklassis Mari Karon. Uurisime vana-aja asju, kudusime laste kangastelgedel vaipa, kirjutasime tindi ja sulepeaga ning harjutasime gooti kirja.

Järgmisena viis TÜ Teaduskooli õppejõud Raili Vilt läbi koolituse teemal “Kuldlõige”. Jällegi olid töötoad kahes rühmas – samal ajal kui üks rühm oli koolitusel, valmistasid teised õpetaja Kadri Karoni juures külmkapimagneteid.

Päeva teises pooles toimus maastikumäng, mille viisid läbi Rasmus ja Jaan-Markus. Läbisime väikestes gruppides kontrollpunkte Kilingi-Nõmme kesklinna ümbruses ning lahendasime erinevaid matemaatika või ajalooga seotuid ülesandeid.

Õhtu möödus aulas, kus kõigepealt tegime rühmatöid. Ülesandeks oli ehitada ajalehest ja teibist geomeetriline kujund, mis on pealt kaetud ning kuhu kõik rühmaliikmed sisse mahuvad. Peale rühmatöid mängiti seltskondlikke mänge ning õhtu lõppes rahuliku koosolemisega õpilaskodus. Suuremad suhtlejad lõpetasid oma päeva kell 5 hommikul.

Teisel päeval oli kaks töötuba. Esimene oli droonide programmeerimine, mille viisid läbi Jaan-Markus ja Rasmus. Õppisime droone seadistama ja neid lennutama ning töötoa lõpus toimus droonidevaheline võistlus, kus drooni ülesandeks oli takistusrada võimalikult kiiresti läbida. Teine töötuba oli maastikuvibu, kus Dimo Oriehovi ja Uno Kuke juhendamisel proovisime vibulaskmist.

Laagri lõpus anti laagriliste poolt tagasisidet ning nagu on juba traditsiooniks saanud, keerutati loosiratast ja iga osaleja sai endale sponsorite poolt kokku pandud kinkekoti.

Laagrit korraldasid: Hille Uustamm ja Helen Mitt Pärnu-Jaagupi Põhikoolist, Anne Aasamets ja Moonika Ringas Kilingi-Nõmme Gümnaasiuist ning Hele-Riin Kutsar Surju Põhikoolist.

Fotod: Laine Ülemaante, Anne Aasamets ja Hele-Riin Kutsar