ÕPETAJATE AJARÄNNAK AASTASSE 1961

Kätlin LAUR

Reedel, 2. oktoobril, tinistas Audentese erakooli ajalooõpetaja Pille Rohtla kõik Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpetajad aastasse 1961. 

 

 

 

Aasta 2020 …   2010 …   2000 …    1990 …    1980 …    1970 …   1961 …

 

Kilingi-Nõmme I Algkooli asukohale on kogunenud elevil kooliõpilased, kes hakkavad kohe ühise rongkäiguna marssima Kilingi-Nõmme Keskkooli uue koolihoone avamisele. Kõik on pidulikult riides – valged pluusid, tumedad pihikseelikud ja uhked lehvid juustes. Mitmel õpilasel on ka särav pioneerirätt kaelas ja punane märk rinnas. Rühmanõukogu esimees Eneken Virgo korraldab lapsed kolme salka: Juri Gagarini nimeline salk, Punatähekeste salk, Oktoobrilipu salk. Iga salga juht saab austava ülesande kanda punalippu või loosungit “Õppida, õppida, õppida”. Selleks, et rongkäigus marsilaul õnnestuks, harjutatakse see koos tubli koorilaulja Sirje Volti ja auväärt Läti külalise Laima Saldejumsiga läbi: “Vasak, parem, vasak, parem, kes saab meie vastu… ” Rongkäik võib alata! Rivid on nöörsirged, lastel seljad tikksirged ja marsilaul kostub üle terve linna. Uue ja säravvalge koolihoone ees ootab rongkäigulisi vastuvõtu komitee. Lindi läbi lõikamiseks on ülesrivistunud tublid köögitöölised, komsorg Sinaida Jakovleva, seltsimees Aasamets, direktor Raivo-Hillar Tõnisson ja kääritüdruk Luule Tõnismäe. Rühmanõukogu esimees Eneken Virgo seab oma salgad korrektsete rividena koolimaja ette ja raporteerib direktorile, et salgad on täies koosseisus. Rivist astub ette fanfarist Elli Teras. Pilli helid lisavad pidulikule päevale veelgi uhkust juurde ja paljude nõukogude õpilaste silmis võib näha liigutuse pisaraid.  Seltsimees direktor Tõnisson peab oma kõnes meeles kõiki, kes uue hoone valmimisele kaasa aitasid. Tallinnast saabunud auväärne külaline Eestimaa Kommunistliku Partei Keskkomitee Vabariikliku Parteikooli lektor seltsimees Vilhelmiine Puuselg peab manitsev – sütitava hoone avamise kõne. Siis ongi päeva pidulikuim hetk käes – seltsimees Puuselg lõikab läbi lindi ja kuulutab uue koolihoone avatuks. Rõõmuhõiked kostuvad kosmosesse!

Oh, kuis uhkuses paisub me rind,
et oktoobri kuldses kumas
kõik saame tervitada sind,
me koolimaja uus ja armas.

Aulas jätkuvad avapidustused kontsertaktusega. Sõna saavad Kilingi-Nõmme Keskkooli direktor seltsimees Raivo-Hillar Tõnisson, seltsimees Vilhelmiine Puuselg ja aukülaline seltsimees Laima Saldejums vennasvabariigi Läti kaunist linnakesest Taurupest . Viimane annab koolile üle ka kingituse – uhiuue akordioni. Esineb agiitbrigaad Timurlased, koosseisus Maimu Ehapalu, Katja Višnja, Sirje Volt ja Eneken Virgo, luuletusega „Meie uus kool“, autor Rutt Põld. Kõigi ühisel pidupäeval rõõmustab kuulajate südant tütarlaste ansambel Vaprad Värvukesed lauluga „Olgu jääv meile päike“. Rahvakultuuri ansambli Sädeke pianist Maimu Ehapalu muusika saatel lauldakse  koos ühislaul „Väike trummilööja“.  Vennastumise ja sõpruse märgiks korraldab seltsimees Saldejums ringmängu „Me lähme rukist lõikama”. Aktus kulgeb ladusalt ja kindlasti käitub pisike Juulija Barankina järgmisel korral paremini, sest seltsimees Jakovleva manitsevad sõnad ei unune. Väikestest viperustest hoolimata on seltsimees Vilhelmiine Puuselg valmis läbi viima ülimalt piduliku pioneeriks vastu võtmise koonduse kõigile nõukogude õpilastele Kilingi-Nõmme Keskkoolis. Ta näeb selle kooli noortes valmidust seisma oma kodumaa eest, punane pioneerirätt kaelas. Pärast vande andmist, rividrilli ja räti sidumise õppetundi on õpilased auga välja teeninud klaasikese kohvi, heeringaleiva ja ampsu kringlit.

 

Fotod: Margit Jaanson

 

… 2020

Tänasesse hetke jõuavad tagasi heatujulised, mitme naerukurru võrra rikkamad ja sentimentaalsete mälestustega üle uhutud õpetajad.

Suur tänu produtsent / peanäitejuht / mänedžer Helle Bergile (komsorg Sinaida Jakovleva), kes oma visiooni ellu viis ja professionaalse ajas rändaja Pille Rohtla (lektor Vilhelmiine Puuselg) abil ajaloolise õpetajate päeva korraldas!

Teistes rollides:

nõukogude õpilased – kõik KiNG ägeda õpetajad

 Raivo-Hillar Tõnisson – Raivo Tõnisson

seltsimees Aasamets – Erli Aasamets

Eneken Virgo – Kätlin Laur

Elli Teras – Mari Karon

Luule Tõnismäe – Ly Rätsep

Laima Saldejums – Õnnela Teearu

Sirje Volt – Sirje Laur

Maimu Ehapalu  – Mare Tallo

Katja Višnja – Kadri Karon

Vaprad Värvukesed – Kärt Mia Kingla, Iiris Kangur, Maarit Juhkamsoo

Juulia Barankina – Terje Pahk

tublid köögitöölised – Merle Statsenko, Ehte Vabrit, Hille Kiviselg

kõiki olulisi kontakte omav ekspert – Laine Ülemaante

kulinaariaspetsialist – Ülle Tammela