Külaskäik Tõraverre ja kohtumine astronaudiga oli elamus!

Hanna TALI
Johanna TAMMIST
Eliise MÄNDMETS

Tõraveres kohtusime Ameerika Ühendriikide astronaut Heidemarie Stefanyshyn-Piperiga.

8. oktoobril asusid 7 õpilast Kilingi-Nõmme Gümnaasiumist koos õpetajate Elli Altini ja Ülo Liblikuga teele Tõravere Observatooriumisse, kus leidis aset kohtumine Ameerika Ühendriikide mereväelase ja endise astronaudi Heidemarie Stefanyshyn-Piperiga,  kes tuli siia ülemaailmse kosmosenädala raames.

Fotod: Eliise Mändmets

Heidemarie Stefanyshyn-Piper on 8. naine, kes on käinud avakosmoses ning ta läks ajalukku sellega, et ta kaotas kosmoses ära tööriistakasti. See läks orbiidile kosmoseprügi juurde lendama ja hiljem põles atmosfääri langedes ära.

Tõravaere Observatooriumi teleskoop.

Ta rääkis, et ta oli koolis väga hea õpilane ja peale kooli läks ta ülikooli masinaehitust õppima. Ning pärast seda Mereväkke, kus ta oli sukelduja. Peale Mereväge avastas ta NASA ja sai aru, et tal on kandideerimiseks kõik vajalikud oskused olemas. Tal tekkis selle vastu huvi ning ta otsustas proovida. Kõigepealt teda ei valitud Nasa programmi, aga järgmisel katsel valiti ta programmi juba mitme tuhande inimese seast. Ta rääkis, et treeniti palju ja pärast kosmoses käimist oli taastumiseks aega vaja, sest kõndimine oli harjumatu. Tema käest küsiti, et kas ta kartis ka enne õhkutõusu, aga ta vastas, et nende starti lükati erinevatel põhjustel mitu korda edasi ja päris stardi hetkel ta ei kartnud ja tahtis lihtsalt startida. Ta lahkus NASAst 2009, et naasta mereväkke. Ta innustas ka kõiki teisi järgima oma unistusi. Pärast esitlust said kõik soovijad autogrammi ja pildi.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilased koos astronaudiga.