Kui kaugele oleme jõudnud 104 aastaga?

Marie KIELAS

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi külastas 31. märtsil Riigikogu esimees Jüri Ratas.

Jüri Ratas andis gümnasistidele lahtise tunni teemal – Kui kaugele oleme jõudnud 104 aastaga? Saime teada uusi ja huvitavaid fakte meie riigi kohta.

Ratase jutu järgi oli Eesti rahvaarv 1920. aastal 1,07 miljonit. Aastatega on rahvaarv kasvanud ning aastal 2020 oli 1,3 miljonit.  Kuid kahjuks progonoositakse jällegi selle langust ning aastaks 2080 on see ilmselt umbes 1,2 miljonit.

Heaolult on Eesti 200 riigi hulgas 37. kohal, konkurentsivõimelt 33. kohal.

Jüri Ratas uuris gümnasistidelt, millised on meie meelest Eesti väärtused ja tõi ka ise välja, et Eesti väärtused on kindlasti: mets, loodus, õpetajad, infotehnoloogia.

Kui võrrelda IT-d, siis ÜRO andmetel oleme avalike teenuste digitaliseerumises 3. kohal pärast Taanit ja Lõuna Koread. Ja see on väga kõrge koht Eesti jaoks.

Kuulsaimad eestlased, keda kogu maailm tunneb, on Kaido Höövelson, Ott Tänak ja Arvo Pärt. Kuid kindlasti lisandub neid peagi juurde.

Eestvedajatena on Eesti silma jäänud  Maailma koristuspäevaga.

KUIDAS EDASI?

Eesti 2035

Samuti uuris Ratas meie käest, kas Eestis oleks tuulikute paigaldamisel mõtet ja arutas nende plusside ning miinuste üle Eesti tulevikus.

Tervena elab Eesti mees 50 aastat, naised pisut kauem.

25-30% noortest liigub päevas kohustusliku 60minutit. Hea seegi, kuid kindlasti võiks parem olla.

Eesti üks plussidest on turvaline keskkond ja kaitstud riik.

Jüri Ratas käis eelmisel nädalal (24.03.2022) Kiievis ja viibis seal 33 tundi. Seal olles kohtus ta erinevate inimestega. Läti ja Leedu spiikerid olid samuti samal ajal Kiievis. Ukraina parlament tuli nõupidamisele kokku.

Ukraina edastas soovid, mis tuleks viivitamatult ette võtta:

  • Saatke kohe relvi!
  • Andke selge EU riigi statuut!
  • Tugevamad sanktsioonid Venemaale!
  • Kaubandusembargo!
  • Pange taevas kinni!

Fotod: Kadri Karon