Ajarännak tuleb taas

Toimetuse kõrvu jõudis info, et peagi korraldatakse Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis üritus nimega “Ajarännak”. Eelinfo saamiseks esitasime mõned küsimused peakorraldaja Helle Bergile.

Mis on ajarännak?

Ajarännak on võimalus koos sõpradega ajas rännata ja teatud ajastu kohta uusi teadmisi ning kogemusi saada. Mida avatum ja aktiivsem oled, seda rohkem uut ja põnevat teada saad. See on päev, kui võid valida endale hoopis teise ajastu nime ja olla keegi teine.

Miks seda koolides korraldatakse? 

Koolides korraldatakse seda sellepärast, et teha õppimine laste ja noorte jaoks huvitavamaks ja käega katsutavamaks.

Kas meie koolis on seda varem korraldatud?

Jah, meie kool on seda korraldanud juba viis korda. Esimest korda rändasime aastasse 1918, kui lavastasime oma riigi loomise lugu. Teisel korral olime aastas 1869 ja arutasime, kas sõidame Tartusse laulupeole, kuidas me sinna saame, mis toidumoona kaasa võtame ja kas laulud on ikka piisavalt selged. Kolmandal korral rändasime aastasse 1920, kus olime ootusärevuses, et kas Tartu rahuleping saab ikka sõlmitud või mitte. Viimane kord rändasime aastasse 1991, aega kui polnud veel selge, kas meie riigi iseseisvus taastatakse või ei lähe asjad päris nii. Ühe korra oleme teinud ajarännaku ka ainult meie kooli õpetajatele, kes rändasid aastasse 1961, kui oli meie praeguse kooli avamispäev. 

Millal see toimub?

Sel aastal tehakse ajarännakuid aprilli ja maikuus 2023. 

Kes saavad osa võtta?

Meie koolis osalevad 7.-12. klasside õpilased. Nii rohkearvulise osavõtuga ajarännak tuleb meie koolis esimest korda. 

Millisesse aega me rändame? 

Sel aastal rändame aastasse 1343. Üle keskaegse Vana-Liivimaa on puhkenud jüriöö ülestõus, mis edasi saab, selgub ajarännakul. 

Kas on ka dresscode?

Jah, varasematest ajarännakutest on õpilaste tagasisidest välja tulnud, et hinnatakse väga põnevalt riietumist ja eriti vahva on näha, kui teised on ka nii riides. Ajalooõpetajana premeerin kindlasti priske viiega neid õpilasi, kes on oma riietusega vaeva näinud. Riietuse ideid saab ammutada “Maleva” ja “Apteeker Melchiori” filmidest. 

Peatse ajas rändamiseni!

Suur tänu, ajalooõpetaja Helle Berg, et meile selgitava ja põhjaliku ülevaate andsid!

Siin väike FOTOGALERII erinevatest ajarännakutest, mis meie koolis toimunud on.

FOTOD: Margit Jaanosn, Laine Ülemaante, Tõnis-Hendrik Tallo