Ajarännak “Tartu rahu 1920”

Marie KIELAS
Kirsica KIVILO

9.-12. klassile toimus õpetaja Helle Bergi eestvedamisel ajarännak aastasse 1920. Ülesandeid oli erinevaid ning ajastu temaatikale vastavad. 

 

 

 

 

Meie osalesime esmalt viktoriinil, mis oli Tartu rahulepingu sõlmimise teemaline. Päris huvitav oli saada ise ka midagi teada mälumängu käigus.

Marie juurdlemas õige vastuse üle. Foto: Margit Jaanson
Ajalooline Eesti kaart. Foto: Margit Jaanosn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Järgmiseks saime kirjutada tindiga kirja (nt: emale, õele, vennale). Lisaks saime ka ise kirjad, mis olid meile saadetud. Kuna olen ise elus võib-olla ainult korra kirjutanud sulepeaga, siis oli täitsa tore proovida omal käel kirjutada sulepeaga kirja.

 

Madis-Markus kirjutab sulepeaga kirja kodustele. Foto: Kadri Karon
Kiri sõdurpoisilt emale. Foto: Kadri Karon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaoülem härra Kielase käsul marssisime mööda kooli koridori ning poisid tegid kätekõverdusi. Rivis seismine ja taktisamm olid lihtsad, kuna olen varem teinud seda, aga takt sammu jooks oli midagi uut.

Marsisammu harjutus jaoülema karmi pilgu all. Foto: Margit Jaanson

Õppisime vanaaegset ballitantsu tantsima.

Esimesed katsetused padespaani õppimisel. Foto: Margit Jaanson

Viimases töötoas mängisime uut mängu “Eesti rahva 100 valikut”. Mängu tutvustas Tartu Ülikooli Eetikakeskus. Mäng pani sind mõtlema, mida sa erinevates situatsioonides teeksid.

Erli Aasamets koos 11. klassi õpilastega katsetamas uut arutelu mängu. Foto: Margit Jaanson

Lisaks kudusid õpilased ka trikolooris salli, mis viidi pronkspoisile kaela.

9.b klassi poiste näppude all valmis sall nobedalt. Foto: Margit Jaanson
Abituriendid kudumas. Foto: Margit Jaanson

Ajalooõpetaja Helle Bergi muljed ajarännakust aastasse 1920.

 

 

21. veebruaril rändasid meie kooli 9.-12. klasside õpilased 100 aastat ajas tagasi Tartu rahulepingu sõlmimise eelsesse aega. 11. klassi õpilane Markus Jakobson valgustas koolinoori Tartus toimuvatest rahuläbirääkimistest nii fuajees kogunemistel kui ka klassides ringi liikudes. Õpilastel tuli valmis olla nii rindele minekuks kui ka sõduritele varustuse hankimiseks. Koolimaja koridorid kajasid sõdurisaabaste rütmikatest sammudest, jaoülem Oliver Kielas ei teinud allahindlust kellelegi. Lootuses, et leping saab samal päeval ikka allkirjastatud, harjutasid koolinoored õhtusteks pidustusteks Sirje Jakobsoni käe all padespaani. Õpetaja Kadri Karoni käe all sai tindi ja sulega rindelt koju kallimale armastusluuletusi või emale lihtsalt ilusaid ridu kirjutada, tüdrukud tegid kaarte kallimatele ja vendadele. Laatsaretis tuli õpilastel lahendada mitmeid probleeme, näiteks et milliste käepäraste vahenditega sa ikka sõpra seod, kui midagi saada ei ole. Karme Tammiste tohterdas lahkesti lisaks õppursõduritele ka päris patsiente. Õpetaja Elli maateaduse töötoa suurim rariteet oli ajastukohane maakaart. Õpilastel tuli pead tööle panna ja leida vastuseid paljudele 100 aasta tagustele küsimustele, näiteks mis staatus oli sel ajal Kilingi-Nõmmel või miks Eesti delegatsiooni juhid allkirja andmisele minnes sirgelt ei kõndinud. Näputöö tuba kudus vilkalt sini-must-valget salli õpetajate Saima Tõigaste ja Thea Permi juhendamisel. Tundidesse põikas aegajalt sisse postiljon Regina Arnemann, kes tõi tütarlastele sõnumeid rindelt ja noormeestele uudiseid kodudest, kirja sai ka nii mõnigi õpetaja. Enne aktust toimus meil viimane kogunemine, kus saime suureks rõõmuks teada, et Tartu rahuleping sai allkirjastatud ja et lepingusse jäeti Eestile soodsad tingimused. Seejärel suundusid õpilased Oliver Kielase juhtimisel ühistööna valminud sini-must-valget salli meie Vabadussõja ausambale kaela panema. Salli sidus ausambale kaela meie kooli abiturient Urmas-Sten Pajunurm.

Ajalooõpetajana on mul siiralt hea meel iga õpilase üle, kes oli võtnud vaevaks leida kodust ajastukohaseid rõivaid ja kes aktiivselt tegevustes kaasa lõid. Suur tänu ka kolleegidele, kes olid teinud klassiruumid hubaseks ja ma ei unusta ilmselt kunagi seda pilti, kui kiiresti viimasel minutil õpetaja Saima ja Thea poolt salli kinni õmmeldi, kui tegelikult õpilased juba ausamba poole suundusid.

 

 

Järgnevate fotode autor Margit Jaanson.