Tallinnas seiklemas

Helene LOORENTS
Merliin KOLLAMAA
Johannes-Aleksander RAID

18.aprillil külatstasid 6ab õpilaset Tallinna, nendega liitusid 10. klassis õppivad koolilehe liikmed.

Mai Mikiver meile ETV+ stuudios selgitusi jagamas. Foto: Anne Aasamets

Esimesena külastasime Eesti Televisiooni hoonet, kus saime lähemalt vaadata mitmeid erinevaid stuudioruume. Meie giidiks oli Mai Mikiver, kes on juba 51. aastat seal majas töötanud.

Esimeses stuudios, kus me käisime, rääkis giid, miks ei ole stuudioruumides ühtegi radiaatorit. Selgus, et radiaatoreid ei ole sellepärast, et laes olevad projektorid soojendavad stuudiot piisavalt ning eraldi lisasoojendust juurde ei ole vaja.

Selgus, et kutseliste ajakirjanike osakaal Telemajas on üsna väike. Meie giid ütles, et kui tahta Telemajas töötada, peab lihtsalt silmad ja kõrvad lahti hoidma ja ise suurt huvi asja vastu tundma. Oma pika karjääri jooksul on giidi sõnul Telemajas töötanud paljud erinevate erialade inimesed, aga arste ta kohanud pole.

Terevisiooni stuudios. Foto: Anne Aasamets

Kui telekas tunduvad Ringvaate ja Terevisiooni ruumid üsna suured, siis tegelikult on need üpriski väikesed. Kohapeal selgus, et Ringvaade ja Terevisioon filmitakse ühes ja samas stuudios, lihtsalt vahepeal vahetatakse ära taustaseinad ja dekoratsioonid. Nooremad proovisid ka istuda kaamera taga ja olla kaameramehe kohal.

Stuudio kõrval väikeses heliruumis rääkis helimees oma tööst ja tutvustas põhilisemaid asju helipuldilt, mille taga ta töötab.

Telemaja fuajees oli ka näitus, kus võis märgata paljude tuntud ajakirjanike esemeid, sai vaadata vanu reklaame ja multifilme ja käega katsuda televisiooni rekvisiite.

Saadikute rolli sobitumas. Foto: Anne Aasamets

Pärast Eesti Televisiooni hoonet suundusime riigikokku, kus esmalt läbisime turvakontrolli. Peale turvakontrolli viis giid meid riigikogu Valgesse saali- saal, kus pidasid istungeid 120 Asutava kogu liiget ja selles kohas võeti vastu ka Eesti Vabariigi esimene põhiseadus.

Peale seda läksime mööda pikki koridore riigikogu saali, ajakirjanike rõdule. Rõdul saime küsida giidilt küsimusi riigikogu kohta ja seejärel suundusime Erki Savisaare saatel Pika Hermanni torni. Peale torni nägime riigikogulase kabinetti. Erki Savisaar avas meile riigikogu istungite suure saali ukse, kus saime igaüks valida endale meeldiva istekoha poliitikute siltide juures, saime seista ka kõnepuldis.

6.b klass Valges saalis poseerimas. Foto: Anne Aasamets
10. klassi esindus lipu taostal poseerimas. Foto: Anne Aasamets
6.a klass kohustuslikku grupipilti tegemas. Foto: Moonika Ringas