Saarde kirik teeb rahvusvahelist noorsootööd

Maarit JUHKAMSOO

Saarde kogudus on väike kogudus, kuid sellest olenemata käib seal viimastel aastatel üsna aktiivne noorsootöö. 

Pühapäeval, 22. jaanuari õhtupoolikul toimus  Saarde kirikus järjekordne laste – ja noortepäev, kuhu tavapäraselt on teretulnud  kõik noored. Kohtumised toimuvad üks kord kuus, seekord olid meil  külalised Norrast, eelmistel kohtumisõhtutel olid külalised Inglismaalt. See on olnud hea võimalus suhelda inglise keeles, et panna proovile enda keele oskus.
2015 a. kirjutas Anette Elken ajalehes  Eesti kirik: ” Pühapäevakooli juhtis pikka aega tema ema Liina, kelle kõrvalt proovis pühapäevakooli juhtida ka Anette ise.  Algusaastatel toimusid noortekad iga nädal, praegu kord kuus. Noorteõhtutel on nagu ikka muusika, mängud, sõnaline osa ja väike snäkk. Võimalus on aruteluks ja oma arvamuse jagamiseks.  Enamasti käivad noortekatel kohalikud noored. Iga kord on kohal vähemalt viis inimest. Üldse on noori kokku veidi üle kümne, mis on selle koguduse jaoks väga hea tulemus”.  Anette lõpetab oma kirjutise lausega : “Minu eesmärk on, et igal noortekal oleks kohal vähemalt 10 noort – see on võimalik ainult Jumala abiga, tuleb palju palvetada”. Ilmselt on Anette palved vilja kandnud, kuna viimasel ajal võtab noortepäevast osa  umbes  45 noort ja  20 täiskasvanut.

Laste – ja noortepäeval osalejad. Foto: erakogu

Saarde kiriku ja kirikukihelkonna asutamisaega ei ole teada. Saarde kiriku arhiiv põles 1789. aastal ära ning kirikukroonika on tagasi suudetud viia vaid 1613. aastani. Kihelkonna esimene kirik asus Jäärja (Saarahof) mõisa juures, millest on ka kihelkond omale nime saanud. EELK Saarde Katariina kirik on ehitatud 1867 aastal, keiser Karl XI käsul.

Kaunis kirik tulevalguses. Foto: Ahto Kruusamäe
Virmalistes kaunis kirik. Foto: Ahto Kruusamäe