Päev füsioterapeudina Pärnu haiglas

Marili LOORENTS
Marili LOORENTS

Töövarjupäev on päev, kus noortele antakse võimalus valida mõni ettevõtja, ametnik või spetsialist, kelle tööpäeva jälgida. 

Eelmine aasta käisin ma töövarjuks Pärnu postimehe peatoimetajal, kuid tänavu otsustasin minna Pärnu haiglasse. Minu selle aastaseks töövarjutajaks oli Pärnu haiglas tegutsev füsioterapeut Kairit Linnaste. Valisin selle eriala, kuna tahtsin näha, milline näeb välja reaalne töö haiglas ja kui palju see eriala erineb sellest, mida internetist lugeda saab.

Hommikul, kui riided olin garderoobi ära pannud, läksin personalijuhi kabinetti, kus pidin allkirjastama konfidentsiaalsuselepingu, mille kohaselt ei tohtinud avalikustada patsientide andmeid. Leping ära täidetud, juhatas mind Jaana Kikas Kairit Linnaste kabinetti, kelle töövarjuks ma asusin. Õigesse kabinetti jõudes, oli Kairit Linnaste tööpäev juba alanud, sest tema kabinetis oli naine, kes tegi seljaharjutusi. Ma olin üllatunud nähes, kui mitmekesine on füsioterapeudi päev. Harjutusi ei tehtud ainult kabinetis, vaid ka saalis, jõusaalis, treeningsaalis. Samuti on ei saa füsioterapeudi töövahendeid ainult ühe käe peal kokku lugeda, sest võimalusi on tohutult palju. Tavalisteks töövahenditeks on näiteks füsiopall, kummirull, hantlid, alterG, KAATSU, bassein, külmaravi. Saalis asus alterG, mis ei olnud tavaline liikumisrada, mida võib jõusaalis kohata, vaid see oli õhku täis liikumisrada, mida sel päeval kasutas üks inimene. Samuti tegi üks patsient kordinatsiooni harjutusi selleks ette nähtud vahendi peal. Esmapilgul kõrvalt vaatajana tundus see harjutus lihtne, kuid ise sinna peale minnes, mõistsin kui palju peab tegelikult keskenduma. Kõige rohkem kasutasid patsiendid selle päeva jooksul redcordi. Redcord on imeline abivahend, millega saab teha harjutusi nii kätele, jalgadele, seljale, kaelale jne. Tund aega enne koju minekut, käisime koos Kairit Linnaste kolleegidega ka haigla sööklas lõunat söömas ja päevast muljetamas.

15423709_1322989541074268_513635382_n

Kairit Linnaste töökabinet. FOTO: Marili Loorents

15494072_1322989527740936_1572788989_n

Record, millega saab teha harjutusi kätele, jalgadele, seljale, kaelale jne. FOTO: Marili Loorents

Terve päeva jooksul meeldis mulle see, et mind võeti väga sõbralikult vastu ja suheldi kui omasugusega. Kõik patsiendid olid nõus sellega, et ma nende harjutusi pealt vaatan, ega lasknud end sellest häirida. Samuti mõistsin, et olla füsiterapeut, on vaja väga palju kannatlikkust, teadmisi ja oskusi. Ma olen ülimalt rahul oma valikuga, minna füsioterapeudile töövarjuks, sest olen kindel, et mida laiem on inimese silmaring, seda lihtsam on tal elus.