Kõrvitsarallil kaotajaid ei olnud

Kui õpetaja Ly Rätsep 2019. aastal praeguse 5.b klassi juhatajaks sai, tekkis ta peas kohe soov midagi koos laste ja vanematega ühiselt ette võtta.

Kõrvitsate kasvatamine Tallinna loomaaia elevantidele tundus igati tore mõte. Möödunud aasta septembri lõpus käiski õpetaja Ly mõtte klassi Facebook’i grupis välja. Rõõmuga olid valmis osalema nii lapsed kui vanemad.

Kahjuks jättis kevadine distantsõpe ära ralli esimese ühise etapi, kus lapsed oleksid koos seemned mulda pistnud. Selle töö tegi klassijuhataja ise. Kuid juba 20. juunil, kui piirangud seoses koroonaviirusega leevenema hakkasid, toimus kõrvitsaralli teine etapp – taimede istutamine. Ilmataat oli Punaparki kokku tulnud osalejatele armuline. Vihma ei sadanud, samuti polnud väga palav.

Tööd oli omajagu, sest hoole ja armastusega elule turgutatud kõrvitsataimed oli vaja maha istutada. Lisaks klassijuhataja kasvatatud taimedele tõid lisa ka õpetaja Mari Karon ja Jaesliini ema. Kokku 62 taime! Sellist suurt siblimist ämbrite ja labidatega polnud Pärnaoru talus veel enne nähtud. Isade ülesandeks oli ojapervele kõrvitsate jaoks istutuskohad kaevata, et emad saaksid rammusa sõnniku-mulla seguga täidetud ämbritega vapralt üle oja hüpata ning istutusaugud ära täita. Fotod Merlin TALLO

Kui alguses oli see tegevus igati tore, siis aja möödudes hakati leiutama nutikamaid viise, kuidas lihtsama vaevaga mulla transporti korraldada. Kõige raskem oli koer-brigadir Huberti töö, kelle ülesandeks oli kõik augud korralikult üle nuusutada, samuti loendamatu arv kordi laste visatud palli tagasi tuua.

 

Samal ajal, kui vanemad labidate ja ämbritega rassisid, kaunistasid lapsed Kokakooli juhendaja, õpetaja Mari Karoniga, torti ning Anneli ja Karme olid nende jaoks välja mõelnud mitu põnevat mängu.

Pärast raskeid kaevamise, mulla segamise ja vedamise töid, tuli päeva kõige vastutusrikkam ülesanne, mida said täita lapsed. Nimelt jagasid nad iga istutuskoha juurde kõrvitsataimed, mis päris kiiresti koos vanemate abiga mulda said.

 Kastmise raske töö võtsid enda peale Saarde Vabatahtlikud Pritsumehed, kes tõid kohale oma suure paakauto, et taimedele lahkelt kümneid, kui mitte sadu liitreid vett jagada.  Viimaseks tööks jäi veel kõrvitsataimede ümbrus heinaga multšida, et kuivad ilmad neile liiga ei teeks.

Laste esimene õpetaja Mari Karon, sai istutada ekstra talle kasvatatud kõrvitsataime, Crown Prince’i.

Pärast rasket ja vastutusrikast taimede istutamist oli aeg pidada piknikku ja süüa head-paremat. Laiali mindi teadmisega, et kui kõik hästi läheb, tuleb sügisel ralli kolmas etapp – kõrvitsate koristamine.

Suvi ei hellitanud laste istutatud kõrvitsaid alguses kohe üldse mitte. Ööd olid jahedad ja taimed ei tahtnud korralikult kasvada. Aga augustis said lõpuks kõrvitsataimed hoo sisse ning soe vananaistesuvi septembris aitas vilju veelgi paisutada.

 

3. oktoobril toimus ralli finaal. Päike säras taevas ja oktoobrikuu alguse kohta oli ilm tavatult soe. Hoovi peal ootasid juba pererahva kasvatatud kõrvitsad, mida sai kohe kaaluma hakata. Suurem osa seltskonnast aga suundus tuttavale oja- kaldale kõrvitsaid koristama. See töö läks palju-palju kiiremini, kui istutamine.

Iga kõrvitsa kaal sai tahvlile kenasti kirja

ning kui kogu saagi lõppkaalu lapsed kokku arvutasid, said nad igati korraliku tulemuse: 247,2 kg. Üllatuse valmistas meile ka üle tee elav naabripere, kes teades 5.b kõrvitsate kasvatamise aktsioonist, saatsid enda poolt kasvatatud kõrvitsad laste omadele lisaks ja nii kujunes kogusaagiks 360 kilo ilusaid kõrvitsaid.

Ralli viimasel etapil olid kõhutäitjateks Saarde Vabatahtlikud Pritsumehed oma legendaarsete Pritsu burksidega.

Mängudega aitasid laste päeva huvitavamaks muuta seekord Merlin ja Joosep.

Oli üks igati vahva päev!

Loomaaia elevandid ning muud asukad on kindlasti äärmiselt tänulikud nende kõrvitsate eest, kuid veel  tänulikumad on 5.b klassi lapsed ja vanemad, kes tänu õpetaja Ly algatusele on saanud veel suurema kingituse – palju kvaliteetaega ühiselt toimetades.

 

 

 

 

Aitäh meie tublidele abilistele:

 • Männe talu peremees Karli Männe
 • Merlin Tallo
 • Saarde Vabatahtlikud Pritsumehed
 • Mari Treial
 • Rünno Rätsep
 • Sirje Jakobson
 • Anneli Pesti
 • Karme Tammist
 • Brith Marii Treial
 • Joosep Lünekund
 • Oja talu pererahvas

Kõrvitsaralli on ralli, kus võidavad kõik!

Kõikide rallil osalejate nimel

Villemi ema, Mare Tallo.