Heritage road trip 2018

Johannes-Aleksander RAID

15. septembril 2018 toimus programmide Kesk-Läänemere INTERREG ja ESTLAT koostöös Heritage road trip 2018.

Programm hõlmas nelja temaatilist marsruuti, et tähistada Euroopa koostööpäeva ja Euroopa kultuuripärandi aastat. Programmile registreerides sai valida nelja erineva temaatika seas – rannikuala, roheline marsruut, tööstusliin ja hansa marsruut. Meie kooli meeskond, eesotsas Helle Bergiga, valis rannikuala marsruudi.

Päev algas meil vallabussiga Reiu sõites. Reiu ristis läksime maha ja ootasime teist bussi, mis alustas teed Tallinnast. Peale meie olid veel bussis inimesed Tallinnast, Tartust, Lätist ja Pärnust. Enne Häädemeestele jõudmist jagati meile veepudelid ja märgid, millel olid me endi nimed. Häädemeestel asusime matkarajale, mis viis läbi külatee ja künkliku männimetsa. Matkarada oli märgitud puude peale siniste ja valgete triipudega. Rada oli huvitav, vahel sai ronida üle mahakukkunud puude, nägime vanu taluhooneid ja jooksime fotograafiga võidu.

Pildid aadressilt:

https://m.facebook.com/photo.php?fbid=1909765205768233&id=242774882467282&set=a.1909762959101791&source=56&refid=13&__tn__=%2B%3D

Matkarajal.

Järgmine sihtpunkt oli Kabli linnujaam, seal räägiti miks linde rõngastatakse, mida teha, kui oled leidnud surnud rõngastatud linnu, miks on üldse linnujaama vaja ja palju muud. Lisaks tutvustati meile võrku, millega püütakse linde. Võrgus küll ühtegi lindu ei olnud aga siiski leidis üks töötajatest põõsast varblase ja seejärel demonstreeris meile, kuidas mõõta linnu tiiva pikkust ja kuidas hoida lindu nii, et talle mitte haiget teha.

Kabli linnujaamas.

Peale linnujaama sammusime Kabli pagarisse, kus oodati meid soojade ja maitsvate kohupiimasaiadega.

Kabli Pagari üllatuskast.

Kabli pagarist suundusime Heinaste merekooli muuseumi. Seal saime teada, et tegu oli Baltimaade esimese merekooliga, mis alustas aastal 1864,  tegutsemise ajal olevat seal kokku õppinud ligi 2000 õpilast. Algusaastatel õpetati koolis Läti ja Eesti keeles aga alates 1890 lõpust ainult vene keeles. Lisaks ütles kuraator, et üks õpetajatest oli kord öelnud: `viie peale teab vaid vanajumal ise, nelja peale tean vaid mina ja kolme peale teab üks väga tubli õpilane`, sellepärast oli ka ühe väga tubli õpilase tunnistusel kõik kolmed, välja arvatud üks viis – käitumine. Peale muuseumituuri saime ringi vaadata ka koolimaja ümbruses, kus oli palju ankruid ja vahvaid atraktsioone.

Pildi Heinaste Merekoolist.

Muuseumist edasi suundusime lõunasöögile Valmiera, Pils Ķēķis`sse, kus ootas meid autentne Liivimaa lõuna. Söögiks pakuti seapeaga suppi, seentega suppi, kanepivõid, erinevaid leibu ja porgandikooki. Mõlemad supid olid omapärase maitsega, mõlemas olid sees ebatavalised asjad – datlid ja rosinad.

Seapeaga supp.
Lõunalauas.

Teel Sangastesse korraldati bussis viktoriin pärandist ja muust. Küsiti küsimusi näiteks eurovisiooni, matkaradade kohta balti riikides ja Läti linnade kohta.

Viktoriin mängitud, jõudsime Sangaste lossi- lõppsihtkohta. Sangaste lossis ootasid meid juba teiste marsruutide osalised. Saime tutvuda Sangaste lossiga ja pakuti suupisteid. Kontserdil esinesid suitid, liivlased, kihnlased ja setud, need kõik neli rahvusregiooni on partnerid UNESCO turismi projektis.

Pildid aadressilt:

https://m.facebook.com/photo.php?fbid=1912224212188999&id=242774882467282&set=a.1912219338856153&source=56&refid=13&ref=page_internal&__tn__=%2B%3E

Kihnlased.
Pilt kontserdilt. Suitide ansambel.
Setud.

Kontserdi lõpus avati Läti vabadussamba mosaiik- Milda. Milda jaoks tehti eeltööd juba varem: täiskasvanud pidid selle jaoks tooma erinevat värvi kleebitavast materjalist tükikesi ja lapsed välja lõigatud kollaseid tähekesi. Kontserdi ajal kleebiti need tükikesed kangale kokku.

Pärast Milda avamist jõudis kohale hiiglaslik tort, mis oli pühendatud Eesti ja Läti 100 auks.

Pärast maiustamist kogunesid kõik inimesed Sangaste lossi ees asuvale rohealale ja moodustasid tähe, mida jäädvustas droon õhus. Lisaks tunnustati vabatahtlikke, programmi eesvedajaid ja viktoriini võitjaid, meie marsruudi võitjaks osutus Marie Kielas.