Õige drooni valimine

Johannes Aleksander RAID

Droonid hakkasid mõned aastad tagasi levima. Alguses olid nad üpris kallid, kuid nüüd on droonide tehnoloogia arenenud ja erinevaid droone on saadaval väga palju.

Drooni soetamisel peaks tutvuma tema lennutamise seaduste ja õhutsoonidega, kus peab lendamiseks loa hankima.

Droone on väga palju ja ka nende kvaliteet on erinev. Iseenesest mõistetav on see, et kallimad droonid on parema kvaliteediga ja vastupidi. Kuid siiski on esimeseks drooniks mõistlik osta mõni väga odav droon, juhul kui te pole kunagi ennem nendega tegelenud.

Esimeses hinnaklassis (kuni 300€) on jutt droonidest, mis on päris kehva stabiliseerumise ja juhitavusega. Selliste droonidega on mõistlik lennata näiteks neil, kes pole kunagi enne drooniga lennanud või amatööridel. Sellesse hinnaklassi jäädavatel droonidel võib olla ka kaamera, aga sellega on isegi live video vaatamine piinarikas, hea, kui sellest pildist midagigi aru on saada.

Droon Syma x8w Hind: 70€. Foto: Johannes Aleksander Raid

Järgmisesse hinnaklassi kuuluvad  300-1000€ maksvad droonid. Selles hinnaklassis on juba paremad droonid kui eelmises aga siiski on neilgi puudusi. Need droonid on mõeldud juba sellistele huvilistele, kes tahavad asjaga tõsisemalt tegelema hakata aga puudub siiski eelnev põhjalikum kogemus.

Droon DJI Mavic Pro Hind: 899€. Foto: https://c2.staticflickr.com/6/5345/29362227114_f35a7450dd_b.jpg

Eelviimasesse hinnaklassi (1000-2000€) kuuluvad droonid, mis on mõeldud juba kogenenud droonilennutajale. Nende droonidega on juba lihtsam sõita, sest neil on ka selliseid funktsioone nagu automaatse lendamise režiim, puldile järgi lendamine, automaatne maandumine ja õhkutõus ja veel palju teisigi.

Droon Blade Chroma 4K Hind: 1200€. Foto: Johannes Aleksander Raid

Viimasesse hinnaklassi (kuni 10 000€ või enam) kuuluvad droonid, mida kasutatakse peamiselt filminduses ja meediatööstuses. Siia hinnaklassi kuuluvatel droonidel on lisaks kõigile teistele funktsioonidele ka rohkem vidinaid näiteks kaks pulti, termokaamera, vahetatav kaamera asukoht ja palju muud.

Droon VULCAN RAVEN HL (RTF) DUAL OPERATOR SYSTEM. Hind: 13,786.80€. Foto: https://docs.google.com/document/d/1JSTGBG4lHBIu0duVw4wEaqhmFk75fY4gz2DFeTvs6cU/edit

 

DROONIGA LENDAMISE REEGLID

  • Drooni lennutades ära lase seda kunagi silmist ja ära usalda pelgalt video otseedastust.
  • Ära lenda lennuvahendite, lennuväljade ega muude kontrollitud õhutsoonide lähedal.
  • Inimesi ja hooneid filmides hoia vähemalt 50 meetri kaugusele ning ära lenda maanteede ega suurte rahvakogunemiste kohal.
  • Kontrolli, kas sinu kindlustus katab teistele isikutele ning nende varale põhjustatud kahju tekitamise.