Mis teeb minu kodukoha eriliseks?

Häädemeeste Keskkool korraldas kirjandivõistluse piiriäärsetes valdades (Häädemeeste, Saarde, Salacgriva, Aloja) elavatele 9. – 12. klasside noortele.

Kirjand pidi olema kirjutatud eesti või läti keeles. Kirjandivõistlusele laekus 21 tööd, neist nelja autorid olid Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilased: Helene Loorents, Kärt Pärnat, Kaspar Vaikmaa ja Grethe Karoline Kaljaste. (Meie õpilaste tööd on lisatud linkidega nimede juurde).

/Väljavõte Häädemeeste Keskkooli direktori, Aule Kink’i kaaskirjast/

Sel suvel augustis sai Heinastes/Ainažis ja Metsapoole koolimajas kokku hulk inimesi, kes leidsid, et piiriäärsetel aladel võiksid eestlased ja lätlased teha rohkem koostööd.

Koostöö tulemusena kuulutati välja kirjandivõistlus teemal „Mis teeb minu koduvalla/kodukoha eriliseks?“ Kirjandivõistluse üks erilisus oli see, et õpilased kirjutasid oma emakeeles, aga žürii jaoks kirjandeid ei tõlgitud, sest žürii liikmed tunnevad hästi nii eesti kui läti keelt.

Žüriisse kuulusid: Elina Bone, Ieva Spolīte-Jansone  ja Gunda Tire.

Elina Bone on sündinud ja kasvanud piirilinnas Heinaste/Ainaži linnas ning saanud oma hariduse nii Lätis kui ka Eestis. Oma magistritöös keskendus Elina eesti ja läti keele võrdlusele.  Hetkel jätkab Elina oma õpinguid doktorantuuris Tallinna Ülikoolis Humanitaarteaduste instituudis.

 

Ieva Spolīte-Jansone esivanemad on sarnaselt Elinaga nii eestlased kui lätlased. Ieva kasvas üles Lätimaal ning eesti keele õppis ära alles kuueaastaselt vanaema juures Eestis. Pärast keskkooli Lätis astus Ieva Tartu Ülikooli ja lõpetas seal etnoloogia eriala. Hetkel elab Ieva Eestis, kuna tema abikaasa on Läti Suursaadik Eestis.

 

Gunda Tire on on Haridus- ja Noorteameti PISA koordinaator. Rahvuselt küll lätlane, aga juba aastaid elab Eestis ning tutvustab maailmale läbi PISA heade tulemuste Eesti haridussüsteemi.

 

Žürii kiitis kõiki kirjutajaid ning tõstis esile alljärgnevate noorte kirjutajate tööd: meie kooli õpilaste Kaspar Vaikmaa ja  Grethe Karoline Kaljaste kirjutised, veel Triinu Kirschbaum, Keiti Alexandra Lepik, Lume Tuum, Carolin Mihhailova, Henry Näär, Roberts Vītols, Regnārs Nerips, Elizabete Miljone.

Kõige rohkem avaldasid žürii liikmetele muljet Alison Moora (Häädemeeste) ja Kitija Dargevica (Staicele) tööd.  Kitija kirjand valiti ka võistluse parimaks.

Saarde valla õpilaste kirjatükid saadeti ka vallajuhtidele lugemiseks.